طراحی پوستر

پوستر یک اثر چاپ و تکثیر شده از یک رویداد یا واقعه خاص می باشد که جهت اطلاع رسانی برای قشر خاصی از جامعه ارائه می شود. برای پوستر عناوین دیگری همچون اعلان (در زبان فارسی)، آفیش و یا پلاکات را نیز به کار برده اند. کاربرد اصلی پوسترها اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط با مخاطب در مناطقی خاص است. عموما آنها بر روی سطوحی مسطح مانند دیوار، تابلوهای تبلیغاتی و یا دیگر سطوح شهری و مناطقی پر رفت و آمد چسبانده می شوند تا مخاطب با مشاهده آنها جلب شود، پیام پوستر را دریافت کند. بدین طریق فرآیند انتقال پیام با صرف هزینه ای اندک ( در مقایسه با سایر رسانه ها)برای تعداد زیادی مخاطب انجام می شود.

 

 

نمونه کارها
سرخ کن Philips
ماشین لباسشویی Indesit
سشوار Philips
ریش تراش Philips
تجارت پرتوی
اتو Tefal
یخچال Philips
اتو Indesit
پلیس فتا
نمایشگاه طراحی
زلزله آذربایجان
سازمان زیباسازی تهران
سازمان زیباسازی تهران
سازمان زیباسازی تهران

موفقیت یک پوستر بستگی به موارد زیادی دارد که از مهم ترین آنها موارد ذیل هستند:

طراحی مناسب، اصولی، زیبا و هماهنگ با موضوع و مخاطب مورد نظر

استفاده از تکنیک های جذابیت بخشی و خلق مفهوم برای پیام پوستر

خوانایی و سرعت انتقال بالای پیام به مخاطب

انتخاب مکان و زمان مناسب جهت نصب آنها

«مرتضی ممیز» در کتاب طراحی اعلام می گوید: «اعلان تجارتی باید فوراً دیده و به سرعت فهمیده شود و هر چه زودتر اعلان تجارتی درک شود و موضوع آن بر ذهن تماشاچی نقش ببندد، موفق تر خواهد بود.»

برخی از پوسترهای تجاری، کالا یا خدمتی را برای اولین بار معرفی می‏کنند و گروهی برای یادآوری های مکرر تولید می شوند. یک پوستر تجاری بهتر است به سرعت فهمیده شود و تأثیر خود را بگذارد و در نتیجه در آن از پیچیدگی های تصویری و مقدار واژگان کمتری نسبت به انواع دیگر پوستر استفاده می گردد. طرح یک تبلیغ در فضای خارج را تبلیغ کننده یا موسسه تبلیغاتی فراهم می کند.

برای قاب های پوستر، کار هنری روی دسته ای از کاغذهای بزرگ چاپ می شود. هزاران نسخه از یک پوستر را می توان با قیمتی مناسب چاپ و در سراسر کشور توزیع کرد. سپس کاغذها را مانند کاغذ دیواری برچسب می‏زنند و شرکت تبلیغاتی فضای خارج محلی که صاحب تابلوهاست، آنها را بر روی تابلوهای موجود نصب می‏کند. پوسترها در قطع‏های مختلف اعم از عمودی، افقی و سایزهای گوناگون به چاپ می رسند.

پوسترهای قطع عمودی، اغلب کاربرد بیشتری دارند و از پوسترهای قطع افقی می توان با توجه به موضوع و مناسبت با آن، استفاده کرد. از پوسترهای قطع بزرگ برای فضاهای خارجی و سطح شهر می توان استفاده کرد و از پوسترهای کوچک که عموماً تبلیغ‏کنندگان محلی از آنها استفاده می کنند می‏توان در فضاهای داخلی یا مناطق گزینش شده و محلی استفاده کرد.

پوسترهای پستی: پوسترهای پستی یا پوستر به روش پست مستقیم یکی ازانواع رایج پوستر از نظر شکل ظاهری آن است که هدف تولید آن نصب در مکان های عمومی خاص نیست وفقط درون پاکت مربع یا مستطیل شکل و یا جعبه استوانه ای برای مخاطبان ارسال می شود. مخاطبان نوعی حس تعلق به این پوستر ها دارد و با حوصله بیشتری نسبت به سایر پوسترهای نصب شده د رخیابان‌ها واماکن به فضاهای تصویری وپیام آن توجه می کنند. با استفاده از این روش پیام رسانی می‌توان گروه مخاطب را کاملا مشخص نمود.

به طور مثال تمام خانواده های درون یک محدوده خاص تمام افرادی که به یک شغل خاص اشتغال دارند تمام خانواده‏های متحول یا تمام جوانانی که باید خود را برای شرکت در کنکور و یا امتحان خاصی آماده کنند. این گونه پوسترها را پس از چهار یا هشت بار تاکردن روی خود درون یک پاکت حدود اندازه A4 قرار می دهند تا برای مخاطبان ارسال گردد و جنس آنها انواع کاغذهای نسبتا نازک است که به سهولت تا شود.

بعضی طراحان گرافیک به طریق این نوع پوستر را طراحی می کنند که پس از بیرون آمدن ازپاکت نوشته ها یا حروف مهم پوستر در معرض دید قرار گیرند وپس از بازکردن تاها سراسر طرح دیده شود. معمولا این پوسترها واژگان بیشتری نسبت به سایر پوسترها دارند. زیرا با حوصله زیادتری مورد توجه قرار می گیرند و بعضی انواع آن برای نصب در تابلواعلانات در نظر گرفته شده اند.