آخرین مطالب و مقالات

افراد آنلاین

ما 225 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

 

اکثر فضا هایی که به عنوان حامل پیام در اختیار تبلیغات سنتی می باشند، هیچ کاربرد و هدف دیگری جز انتقال پیام را بر عهده ندارند. پس یک تفاوت کاملا آشکار وجود دارد بین رسانه‌ های سنتی و رسانه هایی که از اشیاء و فضا های روزمره بهره می گیرند. مانند جعبه های پیتزا، دستمال های توالت، صندلی های سینما، لیوان های کاغذی و هر چیزی که در زندگی روزمره به کار می آید و می توان از آن استفاده کرد. این رسانه های جدید در زندگی روزمره دارای عملکردی هستند که این عملکرد، حتی زمانی که از آنها استفاده تبلیغاتی نمی شود نیز وجود دارد.

 

تبلیغات در دنیای امروز

 

هنگامی که در تبلیغات از ارزش عملکردی رسانه برای انتقال پیام استفاده می شود، رسانه قسمتی از پیام می گردد و می تواند تأثیر مطلوب تری بر مخاطب بگذارد و عامل خلاقیت را نیز در پیام وارد کند. با این تطبیق پیام تبلیغاتی به همراه ورود غیر منتظره خود، یک عامل قابل درک برای مخاطب می گردد و نتایج جذاب و خلاق را در زندگی مخاطب وارد می کند دنیای جدید تبلیغات در ارتباطات نوین شامل ویژگی‌ هایی هستند که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می‌شود.

 

تعامل پذیری (Interactivity)

این ویژگی مهمترین وجه تمایز تبلیغات در حوزه فناوری‌ های ارتباطی نوین با تبلیغات در رسانه‌ های سنتی است. حداقل سطح تعامل در این نوع رسانه، امکان انتخاب تبلیغات موردنظر و مرور محتوای پیام تبلیغاتی به دلخواه کاربر (مخاطب) است. این مشخصه، مزایای متعددی برای تبلیغ کننده دارد. برای مثال، این امکان برای تبلیغ کننده وجود دارد که در فرایند تعامل مشخصات، سلایق و علایق کاربران و مخاطبان را استخراج کرده و در راستای منافع خود و مشتریان، برنامه ریزی کند.

 

در تبلیغات سنتی هیچ‌ گونه ارتباط دو طرفه ای بین تبلیغ کننده و مخاطب وجود ندارد و حتی برقراری یا تداوم ارتباط یک طرفه نیز به اختیار مخاطب نیست. دریافت پیام و محتوا و موضوع تبلیغات نیز به انتخاب مخاطب صورت نمی‌ گیرد. در دو دهه اخیر، تبلیغات تعاملی به عنوان مکملی برای تبلیغات سنتی و یک طرفه مطرح شده است.

 

علاوه بر این با توجه به همگرایی رسانه‌ های دیداری و شنیداری به سمت سیستم‌ های چند رسانه‌ ای و متعامل و گسترش حوزه نفوذ آن، بسیاری از صاحب‌ نظران ارتباطات، تبلیغات تعاملی را رقیبی جدی برای تبلیغات سنتی می‌ دانند به ویژه اگر این موضوع بر پایه شاخص‌ های اقتصادی، نرخ رشد نسبی، میزان نفوذ و نسبت هزینه ی کارآیی مورد توجه قرار گیرد. در این راستا تاسیس نهادهای بین‌المللی همچون موسسه تبلیغات تعاملی (Interactive Advertising Bureau, IAB) نشان‌ دهنده اهمیت موضوع است. این موسسه در سال 1996، با مشارکت و همکاری گروهی از بزرگ‌ترین موسسات رسانه‌ ای نوین، مانند AOL ,CNET ,YAHOO ,MSN و ... که بیش از 70 درصد تبلیغات برخط (Online) و تعاملی را عرضه می‌کنند پایه‌ گذاری شد و در حال حاضر در زمینه بازاریابی و ارائه روش‌ ها و استاندارد های تبلیغات، انجام پژوهش‌ های مربوط به رسانه‌ های متعامل و آموزش موضوعات مرتبط با تبلیغات فعالیت می‌کند. با توجه به این نکته که ما امروزه در جهانی اشباع شده از پیام زندگی می‌ کنیم برای برندینگ و بهبود اعتبار، لازم است که یک برند متمایز، بدیع، متقاعد کننده و پایدار باشد.

 

بنابراین تبلیغاتی به موفقیت خواهند رسید که هوشمندانه و نوآور باشند. تبلیغات در دنیای مدرن از زبان، تصویر، صدا، رنگ و احساس بهره می‌گیرد تا پیام خود را به نحو مطلوبی به مخاطبان خود برساند. امروزه گرایش به تبلیغات تعاملی روز به روز در حال گسترش است و نیز رخداد جدیدی که در حیطه تبلیغات شکل گرفته، بازاریابی انقلابی می‌ باشد که نگرش‌ هایی غیر معمول را به همراه آورده است. به دنبال آن تبلیغات جدیدی در جهت همسو بودن با این گونه بازاریابی که روشی نامنظم و غیر معمول در انجام فعالیت‌ های ترفیعی بر مبنای بودجه بسیار کم می‌باشد، به وجود آمده است. به همین دلیل این تبلیغات محصول فرآیند خلاقیت هستند و ایده‌ ای بزرگ و فلسفه‌ هایی را با خود به همراه دارند. اخیرا با توسعه‌ رسانه‌ های تبلیغاتی و برای دیده شدن پیام تبلیغاتی در این انبوه جمعیت، باید از مرزها فراتر رفت. بنابراین تبلیغات جدید در فرم نامتعارف خود ظاهر می‌شود و مسیری جدید و پیش‌ بینی نشده از طراحی را ارائه می‌ دهد. با در نظر داشتن فلسفه‌ این ترفند، تبلیغات جدید آن زمان بر اجتماع تأثیر عمیق‌ تر می‌گذارد که در شهر ادغام شده و به مردم تا حد امکان نزدیک شده باشد.

 

تبلیغات جدید برای جلب توجه مردم، از استراتژی‌ های جایگزین ارتباطی استفاده می‌ کند. در سیر تکاملی تبلیغات، با ادغام شدن تبلیغات با این نوع هماهنگی، طراحی گرافیک نیز مرز های خود را شکسته و به این ترتیب این نوع تبلیغات چیزی فراتر از گرافیک است و به عنوان عنصری زنده در محیط ایجاد می‌گردد. از این نقطه نظر، فلسفه تبلیغات پارتیزانی با نیازهای جامعه‌ ی مدرن همخوانی تمام دارد و قادر است تأثیراتی شگرف بر محیط، صنعت و اقتصاد یک جامعه بر جای بگذارد.

 

بر این اساس، امروزه تبلیغات مطرح جهان، با نگاهی نو و خلاقانه به دنبال کشف رسانه‌ هایی هستند که بتوانند آن ها را به عنوان جایگزینی برای رسانه‌ های سنتی و قدیمی قرار دهند، زیرا رسانه‌ های سنتی در دنیای امروز به سختی می‌ توانند توجه مخاطبان را جلب کنند. بدین منظور برای برقراری ارتباط با مخاطبان مورد هدف در تبلیغاتی که با این روش اجرا می‌شوند، تبلیغ وارد محیط زندگی می‌ شود، تا جایی که حتی جزئی از آن می‌گردد. در این روش رسانه در مرکز ارتباطات، به گونه‌ ای قرار می‌گیرد که معمولا عجیب و جدید باشد و از طرفی کاملا مربوط به پیام تبلیغاتی باشد. در این نوع تبلیغات، مخاطبان در امر تبلیغ دخالت دارند. یعنی مشتریان با وانمایی معنا سعی می‌کنند خود، پیام را دریافت کرده و بسازند. یکی از نکات بسیار مهم و اساسی در این تکنیک توانایی آن در غافلگیری و متعجب ساختن مخاطبان است. زیرا در این گونه از تبلیغات درست در زمانی که مشتری انتظارش را ندارد، پیام تبلیغاتی به او منتقل می‌شود . البته در بسیاری موراد مخاطب مورد نظر از وجود چنین پیامی کاملا بی‌ خبر است ولی درست زمانی از تبلیغاتی بودن این پیام با خبر می‌شود که پیام کاملا توسط او جذب شده است. تمامی این موارد باعث می‌گردد تا این تبلیغات در ذهن مخاطب ماندگار شود.

 

در این فضاهای جدید تبلیغاتی چهار نیروی محرک به ارتباطات کمک می‌کنند:

 

  • میل به مجاورت برند با مخاطب
  • میل به انحصاریت تبلیغات
  • میل به ارائه پیام  و تبلیغ به صورت نامرئی
  • میل به پیش‌ بینی ناپذیری در تبلیغات

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید